سلام به پایگاه دانش حمایت از کسب و کار های دانش بنیان خوش آمدید. قبل از هر کاری صفحۀ «چگونه سوال هوشمندانه بپرسیم؟ » را مطالعه کنید.
پرسش سوال جدید:

چگونه سوال هوشمندانه بپرسیم؟

برای افزایش شانس دریافت پاسخ مناسب از یک سؤال باید نکات زیر را رعایت کنیم:

(Search and research) تحقیق و جستجو

تحقیق و جستجو کنید و نتایج را به‌دقت بررسی کنید. حتی درصورتی‌که پاسخ مناسبی در هیچ سایت و منبعی پیدا نکردید که کمک قابل قبولی به شما کند این کار به شما کمک می‌کند که بفهمید که سؤال مدنظر شما چقدر با سؤالات دیگران تفاوت دارد.

به صورت کوتاه و مختصر عنوان مسئله ی خود را مطرح کنید

عنوان اولین چیزی است که پاسخ‌دهنده‌های بالقوه ی سؤال شما آن را خواهند دید. درصورتی‌که عنوان سؤال جالب‌توجه نباشد افراد به خواندن ادامه ی سؤال ترغیب نخواهند شد. پس برای عنوان ارزش قائل شوید.

1. فرض کنید در حال صحبت با یک همکار واقعاً شلوغ هستید و مجبورید کل سؤال خود را در یک جمله خلاصه کنید: چه جزییاتی را برای برجسته کردن سؤال خود و حل مسئله‌تان بیان می‌کنید؟ سعی کنید سؤال شما شامل ویژگی‌های کلیدی و موقعیت‌های غیرعادی باشد که سؤال شما را از سؤالات دیگر متمایز کند.

2. املا، دستور زبان و تأکیدات دستوری بسیار مهم هستند! به یاد داشته باشید این موارد اولین چیزهایی هستند که دیگران از سؤال شما خواهند دید.

3. اگر در خلاصه کردن سؤال احساس مشکل می‌کنید عنوان را پس از پایان بیان سؤال بنویسید. گاهی اوقات نوشتن باقی سؤال می‌تواند بیان کل مسئله را ساده‌تر کند.

مثال:

سؤال بد: اشکال در برنامه‌نویسی

سؤال خوب: چرا استفاده از یک متغیر از جنس float به‌جای یک متغیر int هنگامی‌که تمامی ورودی‌ها اعداد صحیح باشند نتایج متفاوتی را برمی‌گرداند؟

بیان مسئله

در متن سؤال ابتدا خلاصه ای که به‌عنوان موضوع مشخص کرده‌اید را بازگشایی کنید. مشخص کنید که چگونه با این مشکل مواجه شده‌اید و مشکلاتی که از حل مسئله به دست خودتان جلوگیری کرده است را بیان کنید. پاراگراف اول در سؤال شما دومین چیزی است که خوانندگان با آن مواجه می‌شوند. پس سعی کنید پاراگراف اول تا حد امکان دارای حاوی اطلاعات مفید برای حل مسئله باشد.

کمک به دیگران برای بازنمایی مسئله

از بیان جزییات اضافی و نامربوط خودداری کنید چراکه خوانندگان هنگامی پاسخ به مسئله ی شما ناچار به نادیده گرفتن اطلاعات اضافی هستند. در صورت نیاز آر یک مثال زنده مثلاً به‌صورت لینک به یک وب‌سایت استفاده کنید.

استفاده از برچسب‌های مرتبط

سعی کنید از برچسب‌های مناسب و مرتبط به موضوع مورد سؤال استفاده کنید. هنگامی‌که شروع به تایپ در فیلدهای مربوط به برچسب‌گذاری می‌کنید سیستم به‌صورت خودکار برچسب‌هایی که با کلمات تایپ‌شده شما مطابقت داشته باشد نمایش می‌دهد. مطمئن باشید که توضیحاتی که برچسب به شما ارائه می‌دهد به سؤالی که شما پرسیده‌اید کاملاً مرتبط است.

بازخوانی قبل از پست کردن سؤال

الآن شما آماده ی پرسیدن سؤالتان هستید. یک نفس عمیق بکشید و همه ی سؤال را از ابتدا تا انتها بخوانید. وانمود کنید که برای اولین بار با چنین سؤالی مواجه می‌شوید. آیا چنین سؤالی برای شما جذاب خواهد بود؟ سعی کنید سؤال را برای خودتان دوباره مرور کنید و مطمئن شوید که اطلاعات موجود در متن سؤال برای پاسخ دادن کافی است.

به Onstartup Q&A خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از کارشناسان حوزه کسب و کار های دانش بنیان.

46 سوال

44 پاسخ

5 دیدگاه

538 کاربر

...